Chyba dwa lata temu po raz pierwszy pomyślałam, że chętnie odwiedziłabym Białystok, bo jeszcze nigdy w nim nie byłam. I jesienią spotkała mnie miła niespodzianka, bo sam Białystok wyszedł z inicjatywą, a dokładniej Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku, zapraszając mnie do udziału w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery organizowanym przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej.

W jego ramach 19 października 2017 r. Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku zorganizował seminarium metodyczne "Coaching kariery – wsparcie osób bezrobotnych w poszukiwaniu i utrzymaniu pracy, ze szczególnym uwzględnieniem osób młodych", w którym miałam przyjemność wziąć udział jako prelegentka i wygłosić wykład "Coaching kariery. Techniki i narzędzia wykorzystywane w coachingu kariery. Przykłady narzędzi coachingowych możliwych do zastosowania w poradnictwie zawodowym".
 

Było to dla mnie niezwykle cenne doświadczenie, móc się podzielić z moimi koleżankami i kolegami doradcami nie tylko narzędziami, które stosuję w codziennej pracy, ale również różnymi spostrzeżeniami z pracy coacha. Dzięki udziałowi w seminarium lepiej też poznałam wyzwania, z jakimi mierzą się na co dzień doradcy zawodowi.

I mimo że praca coacha też niesie ich sporo, to jednak w pewnym względem wydaje mi się, że coachowie mają łatwiej – bo pracujemy z osobami, które chcą zmian, nie musimy ich do tego przekonywać. Naszą rolą częściej bywa: dodać odwagi, pomóc zrobić pierwszy krok albo podjąć decyzję. Dlatego tym bardziej zaimponowali mi doradcy, którzy są w zawodzie od wielu lat i nadal potrafią mówić o swojej pracy z błyskiem w oku.
 

Oprócz tego, że spotkałam tam świetnych ludzi, Białystok polecam też turystycznie, zwłaszcza teraz, jesienią. Oprócz pałacu Branickich najbardziej zachwyciły mnie białostockie parki. Tak pięknej złotej jesieni nie ma jeszcze ani w Warszawie, ani w Poznaniu. I jeszcze jaką wspaniałą kawę można w nich wypić :)