Na czym polega coaching

Gdybyśmy robili wszystkie rzeczy,
które jesteśmy w stanie zrobić,
wprawilibyśmy się w ogromne zdumienie

- Thomas Edison

 

Coaching to parterska relacja między coachem a osobą coachowaną, służąca wsparciu coachowanego w osiągnięciu ważnych dla niego celów zawodowych i osobistych, poprzez rozwój jego mocnych stron, eliminowanie ograniczeń i uwolnienie całego jego potencjału.

 

Jak działa coaching?
Coaching to rodzaj sojuszu, który na określony czas i w określonym celu zawierają osoba coachowana (klient) i coach.  Podczas coachingu klient uczy się w pełni korzystać ze swoich mocnych stron, doświadczenia, posiadanych talentów i umiejętności, dzięki czemu szybciej i skuteczniej osiąga swoje cele. 

Coaching skoncentrowany jest na szukaniu nowych, skutecznych sposobów działania. Prowadzi do zmiany w myśleniu, a w konsekwencji do zmiany w działaniu. Dzięki temu przestaniesz chodzić utartymi ścieżkami i przełamiesz stare schematy myślenia. Mocną stroną coachingu jest szybkość i trwałość zmian, które gwarantuje osadzenie ich na gruncie twoich wartości. To sprawia, że zmiana jest zgodna z twoją naturą, ma charakter całościowy.
 

Jaka jest rola coacha?
Rolą coacha jest inspirowanie i motywowanie do działania. Wsparcie zwłaszcza wtedy, gdy klient przeżywa trudniejsze chwile. Coach nie daje rad, tylko dużo pytań. To pomaga ci krok po kroku uporządkować swoje myśli, wytyczać życiowe i zawodowe priorytety oraz budować plan działania, który prowadzi cię do realizacji celu.

Coach nie ocenia wyborów swojego klienta - bo najlepsze są rozwiązania, do których dojdzie on sam. Upewnia się jednak, czy zmiany, na które decyduje się klient, są naprawdę dla niego dobre. Coach daje też szczególnego rodzaju wsparcie: jego uwaga jest całkowicie skoncentrowana na sukcesie klienta. Pomaga zbudować wiarę w siebie oraz wyzwolić energię i odwagę do działania. 

Można powiedzieć, że coach to ktoś w rodzaju wymagającego przyjaciela - wspiera cię, mocno w ciebie wierzy, ale też nieustannie sprawdza, czy realizujesz swój cel.