Od trzech miesięcy uważnie obserwuję, jak pandemia wpływa na nasze podejście do zmian zawodowych. Kiedy wszyscy zamknęliśmy się w domach, kończyłam akurat współpracę z grupą klientów, z którymi najważniejsze tematy zdążyliśmy przepracować przed marcem i wystarczyło jedno spotkanie online czy domknięcie spraw mailowo. Osoby, które zgłaszały się na coaching w pierwszej połowie marca, nie wiedząc, czego się spodziewać po sytuacji w kraju, po chwili wahania jednak się wycofały. W kwietniu wciąż nie wiedzieliśmy, co będzie dalej. W maju uznaliśmy chyba, że po prostu żyjemy z tą sytuacją i na powrót skupiamy się na swoich sprawach. Sporo osób zgłosiło się wtedy na coaching, zdecydowanych pracować nad swoimi celami zawodowymi.

Co nowego wniosła do nich pandemia?

Mam pierwsze 3 spostrzeżenia.

1. Więcej realizmu i praktyczności w pomysłach na zmianę zawodową
Widzę, że nadal najbardziej wam zależy na ustaleniu, jaka praca da wam najwięcej satysfakcji, ale teraz bardziej patrzycie na to, by była ona wpisana w potrzeby rynku i stwarzała stabilne perspektywy zawodowe. Niektóre rozważane branże szybko odpadają, bo widzicie, że aktualnie są one w trudnym położeniu. Jest obawa o to, że takie sytuacje mogą się powtarzać w przyszłości.

2. Wzmacnianie swojej pozycji w organizacji / szukanie pomysłów alternatywnych
Gorsze wyniki finansowe firm powodują, że nie czujecie się do końca pewni swojego zatrudnienia. Zastanawiacie się, jak możecie wzmocnić swoją pozycję. Niektórzy uświadamiają sobie, że jeśli pewne sytuacje w pracy są dla nich trudne i przyczyniają się do trudności w realizacji ich celów zawodowych, to jednak warto nauczyć się je rozgrywać inaczej. Zastanawiacie się też, jak inaczej możecie wykorzystać swoje umiejętności i doświadczenie, w razie gdybyście jednak stracili pracę. Jest więc więcej mobilizacji do działania.

3. Impuls do szukania swojej prawdziwej tożsamości zawodowej
Części osób czas zamknięcia w domach dał do myślenia. Stwierdzili, że nie ma co dłużej czekać. Jeśli obecna praca od dłuższego czasu nie daje satysfakcji i poczucia sensu, czas się na serio zastanowić, co naprawdę chce się robić zawodowo. Nie chcecie tracić czasu na samotne rozważania. Zgłaszacie się na coaching, gotowi wziąć byka za rogi.

Jak więc widać, po krótkiej przerwie pracujemy dalej intensywnie, starając się jak najlepiej pogodzić ambicje z wnioskami, jakie wyciągacie dla siebie z pandemii.
Jeśli Tobie okres pandemii też dał do myślenia, przewartościował Twoje myślenie o pracy i chcesz na nowo określić swoje cele zawodowe – zapraszam do kontaktu ☎️

 

Kontakt:
tel. 603 136 242
e-mail: coach@annawitkiewicz.pl
lub przez formularz w zakładce Kontakt