JAK WYTRWAĆ W NOWOROCZNYCH POSTANOWIENIACH – cz. 2

Wiesz, co chcesz zmienić w tym roku. Masz piękną wizję siebie szczęśliwszego, szczuplejszego, pełnego energii. Wystarczy zacząć działać. I działasz. Ale po pewnym czasie twój entuzjazm zaczyna spadać… Jak pokonać krytyczne momenty i osiągnąć swój cel?

Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że słabsze chwile mogą się pojawić i jest to naturalne. Wszyscy miewamy lepsze i gorsze dni. Poza tym wprowadzenie zmian, czyli często po prostu nowych nawyków, i przyzwyczajenie się do nich zajmuje nam trochę czasu. Zwykle około 21 dni. To znaczy, że oprócz początkowego entuzjazmu potrzebna jest też decyzja, że od tej pory zaczynamy działać i realizować swój cel. Nawet jeśli nie zawsze mamy na to ochotę. Jeśli wytrwasz, szybko się przekonasz, że nowy nawyk wszedł ci w krew i stał się elementem twojej codzienności. Jeśli mimo to obawiasz się, że możesz przedwcześnie zrezygnować ze swoich planów, oto kilka sposobów na podtrzymanie twojej motywacji.

Podejmij zobowiązanie
Ogłoś swoim bliskim noworoczne postanowienia, jakie powziąłeś. Na początku roku wszyscy się nimi chwalą, ale ty możesz zrobić coś innego – możesz  poprosić bliskich, by co jakiś czas pytali cię, jak ci idzie ich realizacja. Wyobraź sobie ich zaskoczenie za miesiąc lub dwa, kiedy większość osób porzuci ambitne cele, a ty będziesz mógł opowiedzieć o tym, co dotąd zrobiłeś i co dalej zamierzasz. Być może w ten sposób nie tylko wzrośnie twoja motywacja, ale i ty sam przyczynisz się do tego, że ktoś inny – zainspirowany tobą – zrealizuje swoje postanowienia. A jeśli porzucisz swoje plany, no cóż, będziesz musiał głośno się do tego przyznać, a to niezbyt przyjemne. 

Działaj w każdych okolicznościach
Ważne jest to, by nie odwlekać działania, tylko podjąć je od razu. Co natomiast zrobić, jeśli zdarzy się sytuacja niezależna od ciebie, która je opóźni? Przede wszystkim nie zniechęcaj się. Ten czas możesz wykorzystać na przemyślenie swoich przyszłych działań, zebranie potrzebnych informacji, zasięgnięcie porad osób, które mogą ci pomóc. Ważne, aby twój cel był wciąż obecny w twoich myślach i aby dobrze wykorzystać każdy czas. Kiedy tylko będziesz mógł, podejmij działania zgodne z twoim planem.

Doceń siebie
Realizując swoje postanowienia, co jakiś czas zauważ, ile już osiągnąłeś, gdzie jesteś – i doceń siebie, spraw sobie jakąś małą nagrodę. Podziel się z innymi twoją radością z realizacji swoich planów. Jeśli masz słabszy dzień, tym bardziej doceń to, że masz odwagę stawiać sobie cele i do nich dążyć. Wiele osób nie potrafi się na to zdobyć. I mimo że nie prowadzą takiego życia, jakiego by chcieli, nie podejmują żadnych prób zmiany sytuacji. Ty już zdecydowałeś, że chcesz zmian i dążysz do nich mimo słabszych chwil. To naprawdę wielka rzecz, możesz być z siebie dumny.

Szukaj sprzymierzeńców
Otaczaj się życzliwymi ci ludźmi, którzy ci kibicują w twoim dążeniu do celu, a zwłaszcza takimi, którzy też stawiają sobie ambitne cele i wytrwale do nich dążą. Wytrwałości i pokonywania przeszkód ucz się od najlepszych. Jeśli nie ma takich osób w twoim otoczeniu, poszukaj ich gdzie indziej – czytaj artykuły, książki, oglądaj filmy o ludziach, którzy z pasją realizują swoje plany i marzenia. Niezależnie od tego, czy sięgniesz po książkę podróżnika, biznesmena czy naukowca, znajdziesz w niej nie tylko inspirację, ale także wiele bardzo konkretnych rad, jak dążyć do celu mimo przeszkód, jak rozłożyć siły, odróżnić rzeczy ważne i ważniejsze. Przeczytasz też w nich o niepowodzeniach, zwątpieniu, które były również ich udziałem, i o tym, jak je przezwyciężyli. Unikaj natomiast towarzystwa ludzi wiecznie niezadowolonych, ale nic niezmieniających w swoim życiu,

 

Proś o pomoc
Nie musisz robić wszystkiego sam, pamiętaj o tym. Jeśli w realizacji twojego celu ktoś ci może pomóc – nie wahaj się o to poprosić. Nie czytaj w myślach innych, nie zakładaj, że to nie wypada, że na pewno spotkasz się z odmową. Dopóki nie zapytasz, nie wiesz tego. Dobrych ludzi wokół nie brakuje, niektórych może jeszcze nie miałeś okazji poznać od tej strony. A jeśli ktoś ci odmówi? To po prostu odmówi, a ty będziesz wiedzieć, na czym stoisz i będziesz mógł poszukać wsparcia gdzie indziej.

 

Daj sobie prawo do błędu i odpoczynku
Nikt nie jest doskonały. Jeśli postanowiłeś sobie, że w każdy poniedziałek wysyłasz kilka CV albo każdego dnia czytasz pół godziny książkę, a czasem ci się to nie uda, nie zrażaj się. Nie wyciągaj z tego przedwczesnych wniosków, że zawaliłeś całość. Po prostu czasem zdarzają się dni, kiedy nie jesteś w stanie sztywno trzymać się planu. Co wtedy robić? Najlepiej dać sobie do tego prawo i trochę odpocząć od swojego celu. Czasem wystarczy zmienić kolejność działań i podjąć się takich, do których masz wystarczająco dużo energii. Jeśli naprawdę ci zależy na twoim celu, zapał do działania sam wróci. Jeśli zaś poczujesz, że tracisz motywację, przyjrzyj się raz jeszcze swojemu celowi – być może jest on źle sformułowany, zbyt ambitny albo z jakiegoś innego powodu niemożliwy do realizacji i trzeba go nieco zmodyfikować.