JAK WYTRWAĆ W NOWOROCZNYCH POSTANOWIENIACH – cz. 1

Nowy rok budzi w nas nadzieję na nowe lepsze życie. Często jednak nasz zapał do zmian okazuje się słomiany. Co zrobić, aby w tym roku było inaczej? Czytaj o tym, jak dobrze wytyczać sobie cele i skutecznie zmieniać życie.

Pewnie jeszcze kilka dni temu robiłeś podsumowania starego roku i zastanawiałeś się, czego oczekujesz od 2013. Być może nawet spisałeś sobie cele na ten rok: żeby było czarne na białym, co chcesz zmienić. Ale przyznaj się, który raz już tak robisz? Kartka z noworocznymi postanowieniami ginie gdzieś w ciągu kilku tygodni, a twój zapał do zmian siada. Wracasz w wygodne koleiny starych przyzwyczajeń, pocieszając się, że twoi znajomi nie są nic od ciebie lepsi, i odkładasz ambitne plany na bliżej nieokreślone później.
Pytanie, czy to ci odpowiada?
W tym roku może być inaczej. Może być naprawdę inaczej.
Wszystko zależy od ciebie. W tym tekście dostaniesz kilka wskazówek, jak to zrobić.
 

Nowe otwarcie                                                            
Każdy nowy rok daje nam symboliczną carte blanche. Wraz z pierwszym dniem stycznia możemy zacząć pisać naszą historię inaczej niż dotychczas. Oczywiście, życie możesz zacząć zmieniać w dowolnym momencie, ale początek roku dodatkowo cię w tym wspiera i motywuje. Warto więc wykorzystać ten  wyjątkowy czas, swój entuzjazm i wiarę w powodzenie.

Po co ci zmiany?
Dlaczego teraz by się miało udać, skoro wcześniej się nie udało?
Zrób krok wstecz. Zobacz znowu siebie snującego noworoczne postanowienia. Przypomnij sobie, ile czasu im poświęciłeś, jakie towarzyszyły temu okoliczności. Przemyślałeś spokojnie sprawę, powziąłeś mocne postanowienie, czy raczej gdzieś w biegu pomyślałeś: nie, tak dłużej być nie może, od nowego roku robię to i to. No właśnie. Jeśli w nowym roku naprawdę chcesz coś zmienić, poświęć temu czas i uwagę. Tym razem zacznij więc od zapytania samego siebie: po co tak naprawdę chcę wprowadzić zmiany w swoim życia? Odpowiedź może cię zaskoczyć.

Załóżmy, że od Nowego Roku postanowiłeś zacząć biegać. Po co chcesz biegać? Co ci to da? 
Czy chcesz po prostu zrzucić kilka kilogramów, czy może jest to jedyny czas w ciągu dnia, kiedy możesz pobyć sam ze swoimi myślami i nikt nic od ciebie nie chce? Nie poprzestawaj na pierwszych odpowiedziach, pytaj dalej. Po co chcesz być szczuplejszy, co chcesz przez to osiągnąć? Mieć więcej energii? Być atrakcyjniejszy? Chcesz pobyć sam, bo jesteś przytłoczony liczbą spraw, które masz na głowie?
Zadawaj sobie te pytania tak długo, aż poczujesz, że poszedłeś do sedna. To ważne, by wiedzieć, co tak naprawdę nami kieruje i o co gramy. Znając odpowiedź, nie będziesz musiał się zmuszać do działania – sam będziesz chciał działać.
 

Wizja przyszłości
Zadaj sobie też pytanie, jak realizacja twoich noworocznych postanowień zmieni twoje życie. Najlepiej wyobraź sobie, że minął rok, robisz jego podsumowania i z satysfakcją stwierdzasz, że pozostałeś wierny swoim postanowieniom. Dwanaście miesięcy temu byłeś kompletnym dyletantem z lekką nadwagą. Dziś bez problemu pokonujesz duży dystans, zapomniałeś, co to zadyszka i zakwasy, znajomi podziwiają twoją sylwetkę, a ty czujesz, że ubyło ci kilka lat. Albo na przykład masz nową pracę, w której w pełni się realizujesz. Wyobraź to sobie w najdrobniejszych szczegółach. Jak się czujesz? Co o sobie myślisz? Na ile ta wizja jest dla ciebie atrakcyjna?

Precyzyjnie wytycz cel
Jeśli po wizji przyszłości twój apetyt na zmiany wzrósł jeszcze bardziej, pora zamienić twoje noworoczne postanowienia cel. Dobrze wytyczony cel ma kilka cech. Przede wszystkim powinien być konkretny, motywujący oraz pozytywnie sformułowany. Wystrzegaj się więc postanowień typu „nie będę czegoś robić”. Dlaczego? Ponieważ nasz mózg nie zauważa słówka „nie” i używając go w noworocznych postanowieniach, sam podcinasz sobie skrzydła. Postanawiaj konkretnie – spójrz na te dwa zdania: „Od Nowego Roku chcę zacząć biegać”, „Od Nowego Roku biegam” – czujesz różnicę? W drugim przypadku bieganie zaczyna się w twojej głowie, zanim wyjdziesz na swój pierwszy trening. I o to właśnie chodzi. Jeśli twój cel to konkretna rzecz do zrobienia, na przykład znalezienie nowej pracy – określ, ile dajesz sobie na to czasu. To narzuci ci rytm i dyscyplinę w działaniu.

A teraz uważaj, być może tak rozpędziłeś się w marzeniach, że już widzisz siebie biegającego maratony, bliskich rzucających ci się na mecie na szyję albo zarabiającego krocie w nowej pracy. Ogarnia cię euforia, ale po chwili fala opada, uświadamiasz sobie, jaki gigantyczny wysiłek musiałbyś podjąć. Czujesz zniechęcenie. To znak, że przeszarżowałeś z celem. Aby cel nas motywował, poprzeczka musi być ustawiona wysoko, ale zarazem tak, byśmy za jakiś czas byli w stanie ją przeskoczyć. A zatem cel powinien być ambitny, ale zarazem realny. Może więc nie od razu maraton, a jesienny kilkunastokilometrowy bieg w twoim mieście? Jeśli to najlepsza dla ciebie motywacja, dopisz bieg do swojego celu. Teraz może brzmieć on tak: „Od Nowego Roku biegam. Jesienią biorę udział w biegu (tu nazwa)”. Możesz też po prostu określić, ile kilometrów do końca roku chcesz bez wysiłku pokonywać. To pozwoli ci też mierzyć twoje postępy – a to kolejna cecha dobrze wytyczonego celu. Pamiętaj, im więcej rzeczy dokładnie określisz na początku, tym pewniejsze jest to, że zrealizujesz swój cel.

Do celu krok po kroku
Teraz kolejny ważny punkt: czy wyobraziłeś sobie siebie, jak stopniowo osiągasz swój cel?
Biegasz sam czy z kimś? Ile razy w tygodniu? Co jaki czas zwiększasz dystans? Ile kilometrów potrafisz przebiec za pół roku? Jeśli chcesz zmienić pracę, czy pomyślałeś: Jakie kontakty odnowisz? Kiedy? Kiedy znajdujesz czas na podniesienie kompetencji?
Myślisz, że na to wszystko będzie jeszcze czas? Im szybciej o tym pomyślisz, tym szybciej zrealizujesz swoje plany, bo po prostu będziesz wiedział, co masz robić. Cel główny podziel więc na mniejsze cele i wyobrażaj sobie, jak po kolei je realizujesz. Wtedy się okaże, że twój cel to nie wielka góra, tylko konkretne rzeczy do zrobienia.

Określ swoje zasoby
Zanim zaczniesz działać, sprawdź swoje zasoby – czyli to, co już masz, i co powinieneś mieć, aby móc osiągnąć swój cel. Zasobem będą twoje umiejętności, wiedza, pieniądze, ludzie, którzy mogą ci pomóc w realizacji twoich planów. Oszacuj je już teraz i zastanów się, co jeszcze będzie ci potrzebne oraz jak i kiedy możesz to zdobyć.

Zacznij działać
Śmiało zacznij działać! Najlepiej jeszcze dziś określ, jaki będzie twój pierwszy krok i po prostu zrób go. Jeśli okaże się, że twój plan będzie wymagać pewnych zmian, będziesz je wprowadzać je na bieżąco.

A zatem podsumujmy. 
Aby zrealizować noworoczne postanowienia:
1. Zadaj sobie pytanie, co i dlaczego chcesz zmienić w swoim życiu.
2. Wyobraź sobie swoje nowe życie.
3. Zdefiniuj dokładnie swój cel. Niech będzie konkretny, ambitny, ale osiągalny, pozytywnie sformułowany określony w czasie i mierzalny.
4. Podziel go na mniejsze cele i wyobrażaj sobie, jak je osiągasz.
5. Określ swoje zasoby.
6. Działaj.

 

Wiesz już, co jest twoim celem na ten rok?
Jesteś gotów wypróbować powyższe wskazówki? Gratuluję! Właśnie zrobiłeś pierwszy krok ku swojemu nowemu szczęśliwszemu życiu.