Co z Twoimi celami w czasach kwarantanny? - z mojej praktyki coachingowej cz.12

Od marca żyjemy w zupełnie nowej rzeczywistości. Pandemia wywróciła nasze życie do góry nogami, stawiając różne nasze plany pod znakiem zapytania. Jak się w niej odnaleźć?
Pojawił się niepokój, co będzie dalej, oraz zupełnie nowe wyzwania. Jak organizować sobie pracę w domu? Jak godzić ją z opieką nad dziećmi, gdy trzeba w sobie łączyć rolę rodzica i nauczyciela? Jak w ciągłym byciu z rodziną zachować choć odrobinę przestrzeni tylko dla siebie? Albo odwrotnie - jak sobie radzić, kiedy nie ma się możliwości zarabiania? A wszyscy co jakiś czas potrzebujemy uspokojenia swoich myśli, żeby nie wpaść w czarnowidztwo.
 

Każdy medal ma jednak dwie strony. Oprócz nowych wyzwań, obecna sytuacja może też nieść szanse. Jeśli masz teraz więcej czasu, masz wyjątkową okazję, by zdobyć nową wiedzę i umiejętności. Albo przemyśleć sprawy, na które dotąd brakowało czasu. Zwłaszcza że takie sytuacje uwypuklają nasze potrzeby. Jeśli myślałeś o rzuceniu etatu i pracy na własną rękę z domu, możesz teraz się przekonać, na ile Ci to rzeczywiście pasuje. Oczywiście biorąc pod uwagę specyfikę bieżącej sytuacji.
 

Różnie reagujemy na sytuację, jaka nas dotknęła. Obserwuję to podczas pracy coachingowej. Niektórzy odkładają swoją potrzebę zmian zawodowych na później,starając się jak najlepiej odnaleźć w nowej codzienności. Chcą się zastanowić nad kierunkiem zmian, dopiero gdy sytuacja się uspokoi. Inni wręcz przeciwnie - właśnie teraz sobie uświadamiają, że zmiany w ich życiu są konieczne i chcą jak najszybciej zacząć się do nich przygotowywać. 

Które rozwiązanie lepsze? 

Do mnie samej od lat najbardziej trafia antyczna maksyma: Navigare necesse est. Żeglowanie jest koniecznością. A obecną sytuację odczuwam jako żeglowanie małą łódką po zupełnie nieznanych wodach. Nawet jeśli sytuacja wydaje się megatrudna, nad naszymi głowami jest wciąż niebo z gwiazdami niezmiennie trwającymi na swoim miejscu. Trzeba tylko spojrzeć w górę, by sobie o tym przypomnieć. Wyobraź sobie, że jesteś w tej łódce. Wokół Ciebie woda po horyzont i dynamicznie zmieniająca się sytuacja. Nie wiadomo, gdzie dokładnie jesteś i ile to jeszcze potrwa. Póki co masz jednak na pokładzie niezbędny prowiant, żagiel i wiosła. 

Jak się czujesz w tej sytuacji? Jaka emocja się w Tobie odzywa?   

Pozwól sobie ją poczuć.

A teraz zapytaj siebie, co pozwoli Ci się lepiej poczuć w tej sytuacji? Znalezienie swojej gwiazdy na niebie i wytyczenie na nią kursu, przy elastycznym reagowaniu na nowe sytuacje? Czy skupienie całej uwagi wyłącznie na reagowaniu na tym, co dzieje się tu i teraz?

Zostań z tym pytaniem i znajdź swoją odpowiedź.

Sprawdź, jaka potrzeba za nią stoi.

 

A potem określ 3 kluczowe działania, które - podejmowane regularnie - pozwolą Ci w obecnej sytuacji jak najlepiej zadbać o tę potrzebę i żyć w zgodzie ze sobą.

Życzę Ci dobrego dnia :) A jeśli czujesz, że Twoje żeglowanie to temat na dłuższą rozmowę, odezwij się. Pogadamy :)

 

Kontakt:
tel. 603 136 242
e-mail: coach@annawitkiewicz.pl
lub przez formularz w zakładce Kontakt

 

 

 

 

Kategoria: